Mød Peak på Projektværkstøjsdagen 2009
Projektværktøjsdagen blænder 12. november op for en messekonference, hvor projekt-ledere/-chefer, indkøbere,IT-chefer , HR-Chefer og leverandører bringes sammen til en dag, der kombinerer erfaringsudveksling,videndeling og faciliteret networking med produktpræsentationer fra de absolutte markedsledere.
Som noget helt nyt baseres messen på erfaringsudveksling, hvor det er udstillernes kunder, der præsenterer værktøjet og fortælle om deres oplevelse og erfaringer – hvad enten værktøjet er et stykke software eller efteruddannelse.
Mød Peak Consulting Group
På messen kan du kl. 11.10-11.30 lade dig inspirere af Helle Falholt som vil fortælle om hvordan Novozymes opnåede succes med Best Practice. Novozymes har anvendt Manging Succesful Programmes (MSP) til at gennemgøre et vigtigt program i forskning og udvikling.
-
Hvad er forskellen på et projekt og et program?
-
Hvad indeholder MSP og PRINCE2 metoden?
-
Hvad kan en organisation bruge MSP og PRINCE2 til?
-
Hvordan hænger MSP og PRINCE2 sammen?
-
Hvad har Novozymes fået ud af at anvende MSP?
At vælge det rette værktøj
Som deltager får du både faglig information om de forskellige værktøjer samt et indblik i andre virksomheders
erfaringer med at vælge, implementere og benytte værktøjet – så du kan træffe din beslutning på det
bedst mulige grundlag.
Effektiv brug af projektledelsesværktøjer
Messen åbner kl. 9.00, hvor Hans Ole Voight, adm. dir. for NNE Pharmaplan, en af verdens førende rådgivende ingeniørvirksomheder, vil fortælle om projektværktøjers rolle i en international virksomhed.
I løbet af dagen præsenterer vi desuden mere end 20 kundecases, hvor virksomheder som Novo Nordisk,Hempel, Cap Gemini, Københavns Kommune m.fl., vil fortælle om deres erfaringer med de forskellige leverandørers værktøjer og brug af projektledelse.
Messekonferencen er et samarbejde mellem Ingeniøren og Dansk Projektledelse.
Du finder det fulde konferenceprogram på ing.dk/projektleder.
Tilmeld dig og bliv inspireret.
På ProjektVærktøjsdagen får du altså både overblik og indsigt i projektværktøjer og kompetencer. Du får mulighed for at indgå i dialog med udbyderne, høre andres erfaringer og få input til netop din virksomhed – kombineret med faciliteret networking og konferenceindlæg.
Yderligere information, tilmelding og program findes på ing.dk/projektleder
Tid og sted
12. november kl. 9-17 på Radisson Blu Falkoner, Frederiksberg
|